środa, 18 wrześniawitaj na moim blogu :)

Moduły ledowe – innowacyjne oświetlenie

Moduły ledowe to diody, które są zamknięte w odpowiedniej, trwałej i hermetycznej obudowie. Dlatego często są stosowane jako innowacyjne oświetlenie w miejscu, gdzie panuje bardzo wysoka wilgotność (basen, akwarium itp.). Sztywne moduły ledowe sprawdzają się też przy reklamach czy banerach. Można je użyć dodatkowo jako podświetlenie dekoracyjne do kasetonów, sufitów podwieszanych, mebli, ogrodów, oczek wodnych, a nawet fontann.

To bez wątpienia bardzo uniwersalne produkty. Należy jednak pamiętać, aby przy ich instalacji, zasilać je tylko bezpiecznymi urządzeniami służącymi do oświetleń LED. Poza wspomnianą na początku szczelną obudową, charakteryzują się dość łatwym i do tego szybkim montażem – z wykorzystaniem bardzo mocnej i trwałej, dwustronnej taśmy klejącej. Moduły można zamontować jeszcze innym sposobem. Jakim? Mowa o
specjalnych, wytrzymałych wkrętach. Warto bowiem wiedzieć, że każdy moduł led ma otwory – przystosowane dla takich wkrętów. Jeżeli więc instalacja z pomocą taśmy jest niewykonalna (przeszkodą jest np. dana powierzchnia), to ta opcja okaże się jak najbardziej idealna. Moduły to urządzenia dostępne w wielu sklepach internetowych. Co więcej, można je tam zakupić w przeróżnych wersjach (wariantach – chodzi o inne wielkości oraz liczby zamontowanych diod). W odpowiednich kategoriach znajdzie się m.in.: LED Mini (najmniejsze, które są wyposażone w dwie diody LED o łącznej mocy 0,36W), LED 3xSMD (
to najbardziej popularny i najczęściej kupowany model, wyposażony w trzy diody mające łączną mocy 0,72 W) oraz LED 4xSMD (zdecydowanie te największe, mające formę kwadratu i cztery diody o mocy 1,44 W). Co ciekawe, różna jest również ich barwa świecenia. Są więc kolory białe (6500K, 10000K, 11000K), ale także czerwone, niebieskie oraz zielone. Można także spotkać nowoczesny, oryginalny moduł, który świeci – uwaga! – dowolnym, wybranym kolorem z palety RGB. Na płynną zmianę barwy pozwala odpowiedni, dedykowany sterownik naścienny albo pilot. Aby z łatwością sterować modułami ledowymi, warto zastosować system sterowania o nazwie Mi-Light. Dzięki niemu można w różnoraki sposób ustawić tryb świecenia, a także podzielić oświetlenia na poszczególne, oddzielne strefy. Co więcej, jednym pilotem będziemy kontrolować wtedy dodatkowo taśmy led oraz system halogenów (zamontowanych na zewnątrz naszego budynku).

Podsumowując, moduł led jest bardzo dobrą alternatywą dla
typowych żarówek. Ma bowiem kilka zalet. Przypomnijmy, jakie dokładnie. Są to: wysoka efektywność (komponenty LED są najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia, pobierają do 90% mniej energii), odporność na uszkodzenia (brak ruchomych oraz szklanych elementów), długożywotność ( czas pracy modułów LED jest znacznie dłuższy niż w zwykłych żarówek – nawet do 60000 godzin!) i kolor (możliwość osiągnięcia wybranego koloru). Dodatkowymi plusami są: szybkość aktywowania się po włączeniu oraz ekologia (nie mają rtęci i innych metali, co sprawia, że są oczywiście bardzo przyjazne dla środowiska).