środa, 18 wrześniawitaj na moim blogu :)

Rodzaje i wykorzystanie różnego rodzaju szalunków

Deskowanie to jedna z najważniejszych działań wykonywanych na budowie Dzięki tego rodzaju pracom możliwe jest tworzenie tymczasowego szalunku, pomocnego w wielu projektach. Czym tak naprawdę jest deskowanie? Jakie systemy szalunku można wyróżnić? W jaki sposób wykonać tego rodzaju konstrukcje? Jakie zalety wykonania potocznie nazywanej deskówki można zauważyć?
Czym jest deskowanie?
Szalunek to tzw. przenośna konstrukcja, która nadaje kształt wylewanemu betonowi. Dzięki tego rodzaju wsparcia możliwe jest stworzenie z użytego materiału odpowiedniej bryły. Wsparcie to wykonywane jest z różnego rodzaju materiału, a jego wybór uzależniony jest od wielu czynników. Każda z instalacji powinna posiadać wszelkie właściwości odpowiadające terenowi, rodzaju budowy lub potrzebom inwestora.

Jakie można wyróżnić systemy deskowań?

Szalunki to konstrukcje, które wykonuje się do różnego rodzaju prac, jak również rozwiązań na wielu etapach robót. Wśród najbardziej popularnych można wyróżnić:

  • deskowania stropowe,
  • ścienne,
  • deskowania wykopowe,

Czym one się charakteryzują? Jakie jest ich przeznaczenie?

Cechy charakterystyczne dla szalunków wykopowych.

Deskowania wykopów to jedna z najbardziej popularnych konstrukcji, wykonywana niemalże na każdej budowie. Pełni ona bardzo ważną rolę i zabezpiecza grunt przed zsypywaniem się do wykopanej dziury czy dołu. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest bezproblemowe umieszczenie w wykopie pożądanych elementów czy akcesoriów takich jak metalowe pręty, beton, itp. Wśród szalunków do wykopów można wyróżnić konstrukcje lekkie, średnie oraz ciężkie. Systemy te są bezpieczne, stabilne i trwałe. Ich masa może osiągać od 1400 kg wzwyż. Dzięki nim można prowadzić prace zarówno podziemne, jak i na gruncie.
Kolejnym rodzajem szalunku są deskowania stropowe. Ich zadaniem jest podtrzymywanie i zabezpieczanie konstrukcji stropów. Do cech charakterystycznych należy zaliczyć równomierne rozmieszczenie podpór podtrzymujących cały system. Tak utworzony profil nazywany jest również dźwigarami. Innym rozwiązaniem, który zastępuje tradycyjne konstrukcje drewniane czy metalowe, jest tzw. stolik stropowy, który układany jest za pomocą dźwigów i innych specjalistycznych maszyn. Instalacja ta jest jednoczęściowym zabezpieczeniem o bardzo stabilnym układzie. Jest to najszybszy i najtańszy sposób szalunkowania. Celem tworzenia tego rodzaju konstrukcji jest podtrzymanie stropu, dzięki czemu budowlańcy mogą wylać i uformować dach.
Każdy szalunek można założyć w inny sposób. Wśród systemów deskowań i ich montażu należy wyróżnić konstrukcje:

  • indywidualne – montowane tylko na potrzeby danej budowy i prac,
  • inwentaryzowane – wykonywane z produktów używanych takich, które do tego się nadal nadają,
  • przesuwne – posiadające możliwość przestawiania ich z miejsca na miejsce bez konieczności rozbierania i ponownego montażu,
  • przestawne – demontowane, układane ponownie na innym miejscu,
  • ślizgowe,
  • i inne.

Wybór szalunku uzależniony jest od rodzaju prac, etapu, wielkości powierzchni, jak również wymagań i potrzeb inwestora.