czwartek, 7 grudniawitaj na moim blogu :)

Nagrobki

Nagrobek to obiekt najczęściej kamienny, znajdujący się nad grobem. Jest tradycją dla pochówków między innymi w religiach chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich. W większości przypadków może zawierać elementy sztuki pogrzebowej, zwłaszcza szczegóły w kamieniu. W wielu częściach Europy umieszczanie zdjęcia zmarłego w ramce jest bardzo powszechne. Informacje na nagrobku zazwyczaj zawierają imię zmarłego oraz jego datę urodzenia i śmierci. Takie informacje mogą być przydatne dla genealogów i lokalnych historyków. Większe cmentarze mogą również wymagać dyskretnego kodu referencyjnego, aby pomóc dokładnie ustalić lokalizację na potrzeby konserwacji.
Pierwotnie nagrobek był kamienną pokrywą kamiennej trumny lub samą trumną, a nagrobkiem była kamienna płyta położona nad grobem. Teraz termin ten jest używany do określenia oznaczeń umieszczonych na czele grobu. Niektóre groby w XVIII wieku zawierały również kamienie stóp wyznaczające dolną część grobu. Czasami rozwinęło się to w pełne zestawy krawężników, które wyznaczały cały obwód grobu. Rzadko kiedy na pomnikach umieszczano więcej niż inicjały zmarłego i rok śmierci, a czasem także pomnik murarza i numer referencyjny działki. Wiele cmentarzy i cmentarzy usunęło te dodatkowe kamienie, aby ułatwić koszenie trawy kosiarką. Na niektórych cmentarzach w Wielkiej Brytanii główny, a właściwie jedyny, znacznik umieszcza się u stóp grobu. Ze względu na ruchy gleby i pełzanie w dół na łagodnych zboczach, starsze nagrobki (Kraków polecamy KAMSO) i stopnie często można spotkać pochylone pod kątem. Z biegiem czasu ruch ten może spowodować, że kamienie zostaną umieszczone kilka metrów od ich pierwotnego położenia
Niektórzy mogą ograniczyć umieszczenie drewnianego pomnika do sześciu miesięcy po pochówku, po czym należy umieścić trwalszy pomnik. Inni mogą wymagać kamieni o określonym kształcie lub położeniu, aby ułatwić koszenie trawy. Nagrobki z granitu, marmuru i innych rodzajów kamienia są zwykle wykonywane, montowane i naprawiane przez monumentalnych murarzy. Cmentarze wymagają regularnej kontroli i konserwacji, ponieważ kamienie mogą osiadać, przewracać się, a w rzadkich przypadkach spaść i zranić ludzi, a groby mogą po prostu zarastać, a ich znaczniki zgubić lub zniszczyć.
Nagrobki są pierwszą rzeczą, o której myślimy podczas organizacji pogrzebu. Na rynku dostępne są tanie nagrobki, ponieważ nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na ogromny wydatek, aczkolwiek nie należy zapominać, że tanie nagrobki nie musza koniecznie odstawać jakością od tych drogich. Dostępne jest wiele rozmiarów, kolorów, materiałów, a także kształtów, w jakich wykonane są trumny. Jeżeli nie jesteś pewny na jaki nagrobek się zdecydować, powinieneś zadzwonić lub skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie pracującym w domu pogrzebowym, który z pewnością będzie służył poradą.