piątek, 24 majawitaj na moim blogu :)

Catering dietetyczny – jaką wybrać opcję diety?

Diety z dowozem już nie dziwią. W pandemii taka forma żywienia stała się trendem. Po pierwsze mocno przybraliśmy na wadze, a po drugie nie wiemy, jak skomponować dietetyczne posiłki.

Oferta firm oferujących dietę w pudełkach jest bogata, często zastanawiamy się jaki wariant z oferowanych jest dla nas najlepszy. Co brać pod uwagę decydując się na konkretną opcję?

Polecamy: – Catering Dietetyczny OptimalFit

Dla kogo dieta pudełkowa?

W ofercie oprócz klasycznej diety znajdziesz propozycje dla wegan, osób mających alergię na nabiał, dla tych, co nie jedzą glutenu lub aktywnych sportowo. Dietetyczne firmy cateringowe cały czas poszerzają ofertę, chcąc skierować swój przekaz dla szeroko rozumianego odbiorcy. Na takiej diecie mogą więc być dzieci albo przyszłe mamy. Osoby, które liczą nie tylko kalorie, ale też kierują się w diecie niskim poziomem indeksu glikemicznego. Pół wegetarianie, którzy w swoim jadłospisie dopuszczają ryby lub osoby, które są na diecie nisko węglowodanowej. Takie sposób jedzenia jest dla osób zdrowych, walczących o szczupłą sylwetkę, pozytywnie zakręconych na punkcie zdrowego odżywiania oraz tych, którzy nie mają czasu na gotowanie lub po prostu nie lubią tego robić. To styl odżywiania z indywidualnym podejściem do klienta.

O co chodzi w diecie pudełkowej?

Polega ona na regularnym jedzeniu zbilansowanych posiłków o odpowiedniej kaloryczności. Wybierasz taką formę, która odpowiada Ci pod względem zapotrzebowania kalorycznego i stylu życia. Wybór kalorii jest istotny, bo od niego zależy, jaki chcesz osiągnąć efekt oraz ile zapłacisz za dietę. Decydując się na takie jedzenie, weź pod uwagę: wiek, aktywność, płeć i wagę.

Jaka kaloryczność jest dla mnie?

Choć firmy oferują 1000 kalorii dziennie, to jest to zdecydowanie za mało, żeby można było mówić o pełnej i zbilansowanej diecie. Opcja 1200 kalorii jest dla osób na redukcji, które mało ruszają się na co dzień. Niestety taka ilość kalorii jest niewystarczająca dla osób z intensywnie uprawiających sport i osób z dużą nadwagą. Dieta 1500 kalorii przeznaczona jest głównie dla kobiet mało aktywnych. Panie mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, więc dieta 1500 kalorii nie jest dobrą opcją w przypadku mężczyzn i to w dodatku chodzących regularnie na siłownię. Szybkie chudnięcie to kłopoty ze zdrowiem. 1800 kcal to odpowiedni plan dla mężczyzn o średnim wzroście.

Jeśli jednak nadwaga jest duża, powyżej 25 kilogramów, to jest to niewystarczająca ilość kalorii. 1800 kcal to za to odpowiednie liczby dla kobiet mało aktywnych, które chcą utrzymać stałą wagę. Wszystkie diety powyżej 2000 kcal są przeznaczone dla sportowców i osób aktywnych.