Woda pitna jest niezbędna ludziom do życia. Musi posiadać określone parametry, jednak ich wartości bywają dość szerokie. Czysta woda pitna praktycznie nie istnieje, gdyż zawsze towarzyszą jej różne substancje mineralne oraz zanieczyszczenia. Jednak rodzaj i ilość tych substancji ma kluczowe znaczenie dla jakości wody.
W wodzie pitnej występują pewne substancje, które są w niej bardzo pożądane. Zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu i regulują jego pracę. Należą do nich np. magnez i wapń. W wodzie mogą jednak występować takie substancje, które uznajemy za szkodliwe, zarówno dla naszego zdrowia, jak i całej instalacji sanitarnej oraz urządzeń do niej podłączonych. Co więcej, woda przepływająca przez rury dodatkowo zbiera zawarte w nich związki. Oznacza to, że zanim dotrze do kranu w naszych domach nabierze już cech, które mogą nie być pożądane. Z tego powodu tak ważne jest, aby regularnie badać wodę, jaka płynie w naszych kranach i regularnie poddawać ją różnym metodom uzdatniania.
Badania mikrobiologiczne
Badanie wody pitnej ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Podczas badania aparatura laboratoryjna (zob. www.tusnovics.pl) sprawdza przede wszystkim jakościowo i ilościowo bakterie, jakie zawarte są w wodzie pitnej, a także ściekach. Oznaczeniu podlegają przede wszystkim bakterie z grupy coli, bakterie heterotroficzne, a także bakterie z grupy enterokoków. Istotne jest także wykrycie takich mikroorganizmów, jak: Clostridium perfringens, Salmonella, bakterie z grupy coli, bakterie z grupy enterokoków, Pseudomonas aeruginosa, Legionella i inne. W przypadku wykrycia takich mikroorganizmów wodzie pitnej, przestanie ona być zdatna do spożywania. Zaś całe ujęcie wody oraz rurociągi będą wymagały czyszczenia i uzdatniania.
Badania biegłości laboratoriów
Wiążące badania wody pitnej może wykonać jedynie takie laboratorium, które posiada stosowne certyfikaty. Otrzymać je można wyłącznie po przejściu badań biegłości, podczas których sprawdzana jest jakość otrzymywanych wyników, kompetencje pracowników danej placówki, metoda przeprowadzania badań i przechowywania próbek, a także możliwości danej placówki. Wyłącznie takie laboratoria, które osiągają najlepszą jakość otrzymanych wyników mogą przejść pozytywnie weryfikację. Zaś przeprowadzane badania w takim laboratorium uznaje się za wiarygodne. Bez otrzymania akredytacji, laboratorium nie może przeprowadzać wiążących badań, a wystawiane zaświadczenia nie są wiarygodne. Jedynie po przejściu badania biegłości laboratorium może otrzymać stosowne certyfikaty.