Ultrasonografia jest obecnie jedną z najpowszechniejszych metod diagnostyki. Jest nie tylko ogólnodostępna, ale również bardzo precyzyjna i pozwala na wykrycie niewielkich już zmian w organizmie. Aparaty USG spotkać można w niemal każdej placówce medycznej: od małej przychodni na wsi, po specjalistyczną prywatną klinikę w centrum dużego miasta.
Dostępność ultrasonografii nie oznacza, że sam sprzęt jest tani. Zatem można zadać sobie pytanie: aparat USG cena – jak to w rzeczywistości wygląda?
Aparaty USG to bardzo zaawansowane urządzenia, często produkowane za granicą. Muszą spełniać szereg wymogów jakościowych, być dokładne i przede wszystkim bezpieczne dla pacjentów (pamiętajmy, że aparat USG w dużej mierze stosowany jest u pacjentek w ciąży). Szereg wymogów bezpieczeństwa sprawia, że ich cena jest dość wysoka. Placówki publiczne otrzymują dofinansowania na tego typu sprzęt z funduszu zdrowia, te prywatne inwestują pieniądze, które zwracają się w bardzo krótkim czasie. Cena za wykonanie badania USG w prywatnej klinice jest dość wysoka.
Ultrasonografia jest również szeroko wykorzystywana w celach wyłącznie profilaktycznych. Do najpowszechniejszych badań tego typu możemy zaliczyć: USG piersi czy USG jamy brzusznej. Dopiero po wykryciu jakichś niepokojących objawów na ekranie USG, lekarz skieruje pacjenta na bardziej szczegółowe badania, na przykład na mammografię czy rezonans magnetyczny.
Zatem USG to bardzo ważne badanie, pozwalające wykryć nawet drobne zmiany i dające czas na reakcję i leczenie. Każdy człowiek po ukończeniu czterdziestego roku życia powinien regularnie wykonywać badanie ultrasonograficzne wraz z innymi badania (takimi jak morfologia czy badanie ogólne moczu).